Jęczmień na oku zazwyczaj nie jest zagrożeniem dla zdrowia. W większości przypadków jęczmień jest jednak dość nieprzyjemnym i uciążliwym schorzeniem. Jak uchronić się przed powstaniem jęczmienia na powiece oka? Jak wygląda leczenia jęczmienia? Które domowe sposoby są najbardziej skuteczne?

Czym jest jęczmień oka?

Jęczmień jest częstym problemem dotyczącym zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Powstaje w wyniku zapalenia gruczołów, które znajdują się na powiece. W przypadku dużych rozmiarów jęczmienia, zdarza się że skutkuje on zaburzeniami widzenia. Jęczmień zazwyczaj jednak nie jest groźny i samoistnie ustępuje w ciągu 1-3 tygodni. Schorzenie wystąpić może zarówno na dolnej, jak i górnej powiece. Jęczmień pojawia się nagle. Niektóre osoby mają tendencję do jego nawracania. W ich przypadku higiena okolic oczu jest niezwykle ważna.

Jakie są rodzaje jęczmienia?

Wyróżnić można dwa główne rodzaje jęczmienia:

  • jęczmień zewnętrzny,
  • jęczmień wewnętrzny.

Pierwszy z nich pojawia się w momencie zaczopowania gruczołów Molla (gruczołów potowych) lub gruczołów Zeissa (gruczołów łojowych). Znajdują się one w okolicach miejsc, z których wyrastają rzęsy. Ten rodzaj jęczmienia dostrzec można z łatwością w lustrze. Jęczmień wewnętrzny jest z kolei efektem zapalenia gruczołów tarczkowych (Meiboma), które bezpośrednio przylegają do spojówki powieki i mają ujście na jej brzegu.

Jakie są przyczyny powstawania jęczmienia?

Do zakażenia powieki dochodzi przez zablokowanie ujścia gruczołów łojowych Meiboma, Milla lub Zeissa. Główna przyczyna tego problemu to złuszczające się komórki skóry powieki lub zanieczyszczenia. Zaczopowane ujścia gruczołów uniemożliwiają swobodne odpływanie produkowanej przez nie wydzieliny, przez co tworzą się świetne warunki do rozwoju bakterii. Zazwyczaj namnażają się gronkowce, które są odpowiedzialne za 90-95% infekcji. Pozostałe przypadki to zakażenie powodowane przez paciorkowce oraz inne patogeny.

Czy jęczmień jest zaraźliwy?

Jęczmień nie jest zaraźliwy, jednak zważając na fakt, że jest infekcją ściśle związaną z namnażającymi się bakteriami, może dojść do ich przeniesienia na inne osoby czy powierzchnie. Zdarzyć się to może podczas nieodpowiedniego dbania o higienę oczu i dłoni. Po dotknięciu jęczmienia zlokalizowanego na brzegu powieki, koniecznie należy starannie umyć dłonie. Jeżeli nie ma potrzeby, warto unikać dotykania jęczmienia, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii.

Co powoduje powstawanie jęczmienia?

Jęczmień zewnętrzny oraz wewnętrzny pojawia się znacznie częściej u osób, które noszą soczewki kontaktowe. Zazwyczaj przyczyną jest niedokładne umycie dłoni przed nałożeniem lub zdjęciem soczewek.

Poza osobami noszącymi szkła kontaktowe, przyczyną powstawania jęczmienia może być także:

  • niedokładne oczyszczanie skóry powieki z resztek makijażu,
  • niezmywanie makijażu na noc,
  • dotykanie oczu brudnymi rękami,
  • stosowanie przeterminowanych kosmetyków podczas pielęgnacji okolic oczu,
  • zapalenie brzegów powiek,
  • długotrwałe przebywanie w mocno zadymionych pomieszczeniach,
  • trądzik różowaty,
  • obniżona odporność,
  • cukrzyca,
  • łojotokowe zapalenie skóry,
  • długotrwały stres,
  • choroby nowotworowe.

Do rozwoju jęczmienia częściej dochodzi u osób dorosłych. Problem ten występuje również także u dzieci i nastolatków.

Jak przebiega infekcja?

Bez względu na przyczyny jęczmienia, infekcja szybko się rozwija powodując charakterystyczne objawy. Pierwszy z nich to ból brzegu powieki oraz ból oka. Wyczuwalny może być guzek zapalny, mający różne rozmiary. W większości przypadków jęczmień obejmuje nieduży fragment powieki. Sporadycznie pokrywa jednak większy obszar. Do objawów jęczmienia zalicza się również zaczerwienienie powieki ustępujące z upływem czasu. Pojawia się także uczucie dyskomfortu oraz ból powieki, nasilający się podczas mrugania. Zapalenie gruczołów powieki wywołuje także swędzenie powiek i oka. U zdecydowanej większości osób, jęczmień samoistnie zanika w ciągu tygodnia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

W większości przypadków jęczmień oka można leczyć we własnym zakresie. Jeżeli jednak nie zauważymy poprawy po 3-4 dniach lub obszar zapalenie będzie się powiększał, konieczna może być wizyta u lekarza. Profesjonalnej porady potrzebujemy również, jeśli wystąpią zaburzenia widzenia, rozległy obrzęk wokół oka lub gorączka. Jęczmień obejmujący dużą część powieki powinien być leczony oraz regularnie kontrolowany przez lekarza. Jeżeli bowiem dojdzie do jego pęknięcia, a wydostająca się zawartość dotrze na powierzchnię oka, skutkować to może przedostaniem się bakterii do krążenia ogólnego, co w konsekwencji prowadzić może do rozwoju groźnych powikłań. Warto odwiedzić okulistę także w przypadku, kiedy jego objawy są niezwykle uciążliwe i istotnie zaburzają komfort widzenia. Kolejnym powodem do odwiedzenia lekarza jest sytuacja, kiedy jęczmień oka powraca często w tym samym miejscu.

Jak leczyć jęczmień?

W większości przypadków jęczmień znika sam i nie wymaga leczenia. Można jednak przyspieszyć ten proces rozgrzewając okolicę w której się on pojawił. Wzrost temperatury sprzyja bowiem otwarciu zablokowanych gruczołów. Oznacza to, że do domowego leczenia jęczmienia zalicza się stosowanie ciepłych okładów, które przykładać można na powiekę na czas 15 minut. Zabieg ten warto powtarzać co najmniej 4 razy dziennie. Zarówno w przypadku jęczmienia zewnętrznego jak i wewnętrznego, stosować można także masaż zainfekowanej skóry. Wykonywać go należy w kierunku ujścia gruczołu, pamiętając o higienie dłoni. Jeżeli infekcja wystąpiła na dolnej powiece, masaż należy wykonywać od dołu do góry.

Jeżeli masaż i pocieranie jęczmienia nie przynosi oczekiwanych skutków, a infekcja utrzymuje się przez dłuższy czas, lekarz zalecić może maść do oka lub krople z antybiotykiem. Ich zastosowanie ogranicza rozwój bakterii i zapobiega rozprzestrzenianiu się zakażenia. Długotrwały, bolesny obrzęk powieki wymagać może interwencji chirurgicznej i wykonania nacięcia. Nie należy jednak nacinać jęczmienia oka we własnym zakresie. Podczas procesu leczenia, nie należy stosować soczewek kontaktowych.

Jakie są sposoby na domowe leczenie jęczmienia?

Popularnie uważa się, że choroby powiek oczu, takie jak jęczmień leczyć można pocierając zainfekowane miejsce złotą obrączką. Metoda ta rzeczywiście może pomóc w szybszym ustąpieniu objawów. Nie wynika to jednak z rodzaju materiału, z którego została ona wykonana, a z samego masażu i rozgrzania skóry. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem masażu obrączką, dokładnie ją umyć oraz zadbać o higienę brzegów powiek. Na biżuterii mogą bowiem rozwijać się różne mikroorganizmy, których kontakt z zainfekowaną skórą, prowadzić może do rozwoju innych powikłań.

Należy pamiętać, aby nie podejmować prób wyciskania jęczmienia. Jeżeli natomiast zauważymy, że infekcja otacza miejsce, z którego wyrasta rzęsa, można spróbować ją wyrwać. Jej usunięcie powinno skutkować opróżnieniem guzka zapalnego. Domowym sposobem na jęczmień jest także stosowanie ciepłych okładów ze świetlika lub zielonej herbaty, które mogą wspierać skutecznie proces gojenia. Wykorzystać można również wyparzoną łyżeczkę, którą przykładać można do jęczmienia, po zamoczeniu jej w wodzie.

Nawroty jęczmienia

Jęczmień ma niestety tendencję do nawracania. Osoby z grupy ryzyka mogą cierpieć na niego częściej. Warto więc próbować zmniejszać ich częstotliwość i zapobiegać nawrotom. Jeśli jednak mimo utrzymywania higieny na wysokim poziomie oraz stosowania profilaktyki, jęczmień wciąż powraca, warto skonsultować ten fakt z lekarzem. Nawroty częściej występują bowiem u osób cierpiących na zapalenie brzegów powiek. Przewlekłe stany zapalne w połączeniu z niedostateczną higieną, mogą prowadzić to powstawania innych infekcji.

Jak odróżnić jęczmień oka od gradówki?

Gradówka na oku często mylona jest z jęczmieniem. Istotna różnica między jęczmieniem oka a gradówką to bolesność zmiany. Jęczmień, w przeciwieństwie do gradówki, powoduje ból powieki oraz oka. Gradówka pojawia się w wyniku długotrwałego zaczopowania gruczołu Meiboma. W powstałym zgrubieniu gromadzą się obumarłe komórki oraz łój. Zmiana ta jest twarda w dotyku. Jeżeli nieleczony jęczmień będzie utrzymywał się na powiece kilka tygodniu, prowadzić to może często do pojawienia się gradówki.

Gradówka powoduje także obrzęk powieki, zaczerwienienie skóry na jej powierzchni i uczucie ciała obcego pod powieką. Jeżeli gradówka nie ustąpi sama, należy udać się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia preparatami podawanymi do oka lub zlecenia zabiegu chirurgicznego.

Jak postępować w przypadku jęczmienia u dziecka?

Zarówno jęczmień, jak i gradówka występują u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych. Jeżeli obszar infekcji będzie nieduży, można początkowo samodzielnie przyspieszyć regenerację, stosując okłady rozgrzewające oraz masaż. Po kilku dniach (3-4) w przypadku braku poprawy, warto skonsultować się z lekarzem. Powikłania występują niezwykle rzadko. W celu zmniejszenia ryzyka ich wystąpienia, należy zwrócić szczególną uwagę dzieci na częste mycie rąk oraz unikanie pocierania oczu.

Zapraszamy do naszej kliniki medycyny estetycznej LA GUÈL na zabiegi, które pozwolą Państwu cieszyć się pięknym i zdrowym wyglądem przez całe lato i dłużej.
Zadzwoń lub umów się na wizytę online, a nasi specjaliści pomogą dobrać najlepszy dla Ciebie zabieg.

La Guèl Clinic & SPA

Recent Posts

Szczypiące Oczy. Objawy, przyczyny, i skuteczne sposoby leczenia pieczenia

Objawy pieczenia i szczypania oczu to częsta dolegliwość, zaliczająca się do objawów suchego oka. Suchość…

5 miesięcy ago

Wyciskanie pryszczy a trądzik neuropatyczny. Konsekwencje, skutki

Wyciskanie pryszczy, czyli usuwanie zaskórników i krost, może powstawać jako nawyk kompulsywny lub objaw problemów…

5 miesięcy ago

Duże piersi. Zrozumienie przyczyn i opcje zmniejszenia dużego biustu

Zbyt duże piersi mogą prowadzić do różnych dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Duży rozmiar…

5 miesięcy ago

Trądzik na plecach – Przyczyny i sposoby na pielęgnację

Pielęgnacja skóry pleców to istotny element dbania o estetykę i zdrowie. Problemy hormonalne często powodują…

5 miesięcy ago

Przyczyny i leczenie Bruksizmu: Specjalista odkrywa sposoby na zgrzytanie zębami

Bruksizm to schorzenie polegające na nieświadomym zaciskaniu zębów i zgrzytaniu, głównie w trakcie snu. Objawy…

6 miesięcy ago

Skuteczne leczenie kaszaka: Jak usunąć kaszaka i jakie przyczyny powstawania

Kaszak to stan zapalny, najczęściej wywołany zaczopowaniem ujścia mieszka włosowego lub gruczołu łojowego. Powstawanie kaszaków…

6 miesięcy ago