Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w skórze, która odpowiada za utrzymanie w niej wody, dzięki czemu skóra jest jędrna, sprężysta i należycie nawilżona. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się. W konsekwencji pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się w postaci zmarszczek, utraty wiotkości czy suchości skóry. Wówczas z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.
Kwas hialuronowy – jak działa?
Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu), która wytwarzana jest głęboko w skórze właściwej przez fibroblasty. Kwas hialuronowy znany jest ze swoich silnych właściwości higroskopijnych. Potrafi on wiązać bardzo duże ilości wody, dzięki czemu stanowi idealny środek nawilżający, odpowiadający za odpowiedni poziom nawodnienia skóry. Ponadto stymuluje produkcję włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiadających za jędrność i sprężystość skóry, dzięki czemu skutecznie opóźnia procesy starzenia się skóry. Co więcej kwas hialuronowy stosowany na skórę chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie słoneczne czy zanieczyszczenia środowiskowe. Niestety wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, w efekcie czego skóra staje się przesuszona, zwiotczała, zaczynają pojawiać się zmarszczki, a owal twarzy ulega zatraceniu.
Z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem preparatów zawierających kwas hialuronowy, tj. popularnego i znajdującego szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej wypełniacza, którym można nie tylko wypełnić zmarszczki, ale też poprawić objętość twarzy, skorygować kształt nosa czy wypełnić usta.
Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie estetycznej
W medycynie estetycznej wykorzystuje się dwa rodzaje kwasu hialuronowego: kwas nieusieciowany i usieciowany. Kwas hialuronowy nieusieciowany o niskiej masie cząsteczkowej wykazuje właściwości rewitalizujące, poprawiające nawilżenie i napięcie skóry, dlatego najczęściej wykorzystuje się go do przeprowadzania zabiegu, jakim jest mezoterapia. Kwas hialuronowy nieusieciowany doskonale nawilża, pobudza komórki skóry do odbudowy, powodując jej zagęszczenie, ujędrnienie oraz wygładzenie drobnych zmarszczek. Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z wykorzystaniem tego rodzaju kwasu jest przesuszona skóra wymagająca nawilżenia i solidnej dawki odżywienia. Zabieg warto również wykonywać prewencyjnie, celem opóźnienia procesów starzenia się skóry.
Z kolei kwas hialuronowy usieciowany, ze względu na swoje właściwości stabilizujące, amortyzujące i wysoką kompatybilność ze skórą, wykorzystuje się do modelowania konturów twarzy i korygowania kształtu poszczególnych jej elementów. Kwas hialuronowy usieciowany to doskonały wypełniacz zwiększający objętość tkanek miękkich w tych miejscach, w których ubytek podściółki tłuszczowej jest najbardziej widoczny. Kwas hialuronowy usieciowany służy do:
- wypełniania bruzd i zmarszczek, takich jak bruzdy nosowo-wargowe, lwia bruzda, zmarszczki poprzeczne czoła, linie marionetki czy zmarszczki palacza;
- wyrównywania ubytków objętości twarzy;
- uwydatniania kości policzkowych;
- unoszenia opadających policzków;
- niwelowania cieni pod oczami;
- wypełniania doliny łez;
- konturowania linii żuchwy;
- modelowania brwi i brody;
- modelowania nosa i ust;
- korygowania brody i profilu nosa.
Wstrzyknięty podskórnie kwas usieciowany natychmiast dociera do skóry właściwej, gdzie odbudowuje przestrzeń międzykomórkową, tym samym przywracając skórze młody, piękny i zdrowy wygląd.
Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, a zabiegi z jego wykorzystaniem gwarantują długotrwałe i skuteczne rezultaty.