Zaznacz stronę

Nadpotliwość to dolegliwość, której towarzyszy nadmierne wydzielanie potu. Wówczas jego ilość jest znacznie wyższa od ilości fizjologicznej, tj. niezbędnej do zapewnienia odpowiedniej regulacji temperatury naszego ciała. Poznaj najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące nadpotliwości.

Dlaczego się pocimy?

Pot, za produkcję którego odpowiedzialne są ogromne ilości gruczołów potowych zlokalizowanych na całym ciele, w 99% składa się z wody. Pozostały 1% to mocznik, węglowodany i związki mineralne. Jego skład uzależniony jest od diety, klimatu, ale też gospodarki hormonalnej. Fizjologicznie gruczoły potowe produkują kilkaset mililitrów potu na dobę, jednak w niektórych przypadkach może to być nawet kilka litrów.

Pot odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, bowiem pozwala utrzymać niezbędną równowagę – zapewnia termoregulację, czyli ochronę ciała przed przegrzaniem. W czasie upału czy wysiłku fizycznego gruczoły potowe dostają od układu nerwowego informację, że mają pracować bardziej intensywnie. Wówczas nasze ciało oblewa się potem, który parując na skórze, przyjemnie nas chłodzi.

Dlaczego się pocimy?

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy pocenie się nie służy ochronie ciała przed przegrzaniem, tylko spowodowane jest innymi czynnikami.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Pod pojęciem nadpotliwości kryje się nic innego, jak nadmierna produkcja potu. Proces pocenia się ściśle związany jest z czynnością układu nerwowego i gospodarką hormonalną, stąd też takie zaburzenia jak: cukrzyca czy nadczynność tarczycy mogą powodować pojawienie się nadpotliwości. Często problem ten występuje również w okresie dojrzewania, menopauzy czy andropauzy. Wówczas mówimy o nadpotliwości wtórnej.

Jednak znacznie szerszą grupę stanowią przypadki samoistne. Zwykle z problemem zmagają się osoby między 20. a 30. rokiem życia. Wśród przyczyn tego rodzaju nadpotliwości wymienia się, m.in. uwarunkowania genetyczne czy dietę bogatą w mocną kawę, herbatę, alkohol lub pikantne przyprawy. Jednak najczęstszą przyczyną omawianej dolegliwości jest stres, napięcie i silnie przeżywane emocje.

Są też i takie osoby, które mają bardzo wrażliwe gruczoły potowe, reagujące nieadekwatnie do sytuacji, co skutkuje obfitym poceniem się, np. w czasie niewielkiego wysiłku fizycznego czy nieznacznego wzrostu temperatury powietrza.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów na https://www.laguel.pl/zabiegi

 

Jakich okolic ciała najczęściej dotyka nadpotliwość?

Nadmierne wydzielanie potu zwykle występuje w obrębie wybranych okolic ciała, zwykle pach, dłoni i stóp, co wynika z dużej ilości gruczołów potowych w tych miejscach, ale u niektórych osób obserwuje się nadpotliwość uogólnioną, tj. dotyczącą skóry całego ciała.

Jak łagodzić objawy nadmiernego pocenia się?

Osoby zmagające się z problemem muszą w szczególny sposób dbać o higienę osobistą. Warto przynajmniej dwa razy w tygodniu przygotować sobie kąpiel w naparze szałwii, kory wierzby i kwiatów rumianku. Ważne jest również stosowanie antyperspirantów, które hamują namnażanie bakterii na skórze i ograniczają przykry zapach.

Warto nosić odzież wykonaną z naturalnych materiałów i starać się jak najczęściej zmieniać poszczególne jej elementy, np. bieliznę, skarpetki czy obuwie. Zaleca się także ograniczenie spożywania pikantnych potraw i alkoholu.

Jak łagodzić objawy nadmiernego pocenia się?Sprawdź, jakie mamy dla Ciebie oferty miesiąca https://www.laguel.pl/oferty-miesiaca

 

Jak leczyć nadpotliwość?

W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę nadpotliwości, bo to ona w dużej mierze determinuje sposób leczenia tego schorzenia. Przede wszystkim trzeba wykluczyć choroby ogólnoustrojowe, które mogą ją powodować.

Po ustaleniu przyczyny problemu można przystąpić do leczenia, którego głównym założeniem jest blokowanie czynności gruczołów potowych. W leczeniu stosuje się przede wszystkim preparaty miejscowe w formie kremów, żeli czy dezodorantów zawierających w swym składzie chlorek glinu bądź inne metale. Są to tzw. blokery potu. Hamują one wydzielanie potu i neutralizują jego zapach. Należy je stosować z umiarem i najlepiej na noc. Przesadnie stosowane mogą prowadzić do występowania podrażnień. W niektórych przypadkach zaleca się również przyjmowanie leków cholinergicznych redukujących nadmierne pocenie. Wywołują one jednak dość dużo działań niepożądanych, dlatego nie stanowią popularnej metody leczenia.

W leczeniu nadpotliwości stosuje się również jonoforezę, polegającą na użyciu prądu elektrycznego i wody. Dużo bardziej radykalnym rozwiązaniem jest sympatektomia polegająca na operacyjnym przecięciu włókien unerwiających gruczoły potowe w danej okolicy.

Jak leczyć nadpotliwość?

Z pomocą w leczeniu nadmiernego wydzielania potu przychodzi również medycyny estetyczna, a dokładniej zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, która hamuje wydzielanie acetylocholiny (neuroprzekaźnika). W efekcie dochodzi do zablokowania zakończeń nerwowych gruczołów potowych, a co za tym – zredukowania nadmiernego pocenia się.

Nadmierna potliwość to wstydliwe i kłopotliwe schorzenie, które dotyka wiele osób. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na walkę z nim. Dlatego jeśli zmagasz się z nadpotliwością, nie zastanawiaj się dłużej, tylko już dziś podejmij leczenie, by poprawić komfort swojego życia.

Serdecznie zapraszamy na zabiegi do prowadzonej przez nas Kliniki Medycyny Estetycznej La Guèl w Warszawie, które pozwolą Ci się cieszyć zdrową i piękną cerą.

Mój koszyk
Wishlist 0
Continue Shopping