Zaznacz stronę

Rumień na twarzy może powodować duży dyskomfort, ale – co najważniejsze – bywa objawem poważniejszych schorzeń. Każda osoba, której ten problem dotyczy, powinna dla własnego bezpieczeństwa skonsultować się ze specjalistą, w celu wykluczenia groźnych chorób.

Najczęstsze przyczyny powstawania rumienia na twarzy

Rumieniem określa się mocne i wyraźnie ograniczone miejscowo zaczerwienienie na twarzy. Może on występować zawsze w jednym miejscu, albo „przemieszczać się” w obrębie twarzy i szyi. Również jego kształty i rozmiary potrafią być różne, począwszy od dużych zmian w kształcie motyla, a na niewielkich i nieregularnych plamkach czy obrączkach skończywszy. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicach nosa, policzków, brody, szyi i w obrębie pod kośćmi policzkowymi.
Naprawdę wiele czynników może mieć wpływ na pojawienie się rumienia. Wśród czynników fizycznych sprzyjających powstawaniu zmian, o których tu mowa, można wymienić m.in.: promieniowanie UV, wysoka temperatura (zarówno temperatura powietrza, jak i temperatura spożywanych napojów czy posiłków może okazać się winowajcą), mróz i wiatr oraz duże różnice temperatury, np., gdy wychodzimy z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz podczas upalnych dni, albo gdy zimą opuszczamy ciepłe wnętrza i jesteśmy narażeni na działanie niskich temperatur. Również niektóre przyjmowane regularnie lekarstwa mogą przyczyniać się do zaogniania zmian na cerze. Taki niekorzystny wpływ na kondycję skóry potwierdzono w odniesieniu do leków rozszerzających naczynia krwionośne, takich jak nitrogliceryna, glikokortykosteroidy, kwas nikotynowy, statyny, inhibitory acetylocholiny a także niektórych leków miejscowych – glikokortykosteroidów oraz retinoidów.

Drażniąco na skórę działają również niektóre produkty spożywcze, w tym np. sery i inne produkty mleczne, ostre przyprawy, cytrusy, herbata, kawa czy alkohol.
Wśród czynników innego pochodzenia, sprzyjających rozwijaniu się rumienia, najczęściej wymienia się:

  • trądzik różowaty;
  • palenie tytoniu;
  • stany chorobowe przebiegające z gorączką;
  • zaburzenia żołądkowo – jelitowe;
  • zaburzenia hormonalne;
  • antykoncepcja hormonalna;
  • choroby ogólnoustrojowe;
  • stany alergiczne
  • częsty kontakt z twarda i chlorowaną wodą.

Medycyna estetyczna – jak może pomóc w walce z rumieniem?

Istnieje kilka zabiegów, które okazują się pomocne i skuteczne w rozprawieniu się z problemem, jakim jest często pojawiający się rumień na twarzy. Na pewno godne polecenia jest laserowe zamykanie naczynek. Daje ono bardzo trwałe efekty i praktycznie bezinwazyjny i najczęściej bezbolesny. Nie powoduje tez uszkodzenia skóry. Laseroterapia polega w tym przypadku na naświetleniu naskórka wiązką promieni, co prowadzi do ich zamknięcia, a przez to – znacznego zmniejszenia ich widoczności. Oczywiście przed wyborem konkretnej metody leczenia, niezbędne jest określenie przyczyny powstawania rumienia. Dopiero wtedy odpowiedni specjalista jest w stanie zaordynować właściwą terapię i preparaty.

Mój koszyk
Wishlist 0
Continue Shopping