Zaznacz stronę

Depilacja laserowa to bezpieczny zabieg pozwalający na całkowite bądź niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Jak przebiega depilacja laserowa i w jaki sposób należy przygotować się do takiego zabiegu? O tym przeczytasz w naszym tekście.

Depilacja laserowa – przygotowanie do zabiegu

Zarówno skórę, jak i włosy trzeba do zabiegu depilacji laserowej odpowiednio przygotować.

  • Na miesiąc przed zabiegiem należy całkowicie zrezygnować z opalania, a także ze stosowania samoopalaczy, ponieważ w opalonej skórze jest bardzo dużo melaniny, która przyciąga światło lasera. To może sprawić, że depilacja będzie mniej efektywna, ponieważ melaninę ze skóry pochłonie światło lasera przeznaczone dla melaniny z włosów.
  • Na miesiąc przed planowanym zabiegiem należy zaniechać depilacji, tj. usuwania włosów wraz z cebulką. Włosy można golić jednorazową maszynką.
  • Na 3 tygodnie przed zabiegiem zaleca się odstawienie leków fotouczulających i ziół o takim działaniu. Należą do nich m.in. dziurawiec czy nagietek.
  • Na tydzień przed zabiegiem trzeba zaprzestać stosowania kremów do depilacji, a także balsamów, kremów czy maści z witaminą A, C, retinolem i kwasami owocowymi.
  • Na kilka dni przed depilacją laserową trzeba również zrezygnować z wykonywania peelingu, ponieważ złuszczenie martwego naskórka mogłoby przyczynić się do większego podrażnienia skóry po zabiegu.
  • W dniu zabiegu skórę należy dokładnie oczyścić. Nie mogą znajdować się na niej pozostałości po kremie, dezodorancie, makijażu czy perfumach.

Depilacja laserowa – przebieg zabiegu

Zabieg depilacji laserowej poprzedza konsultacja. Przeprowadzany jest wywiad z pacjentem i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, oceniany jest typ i stan skóry oraz włosów, po czym dobiera się odpowiednie parametry wiązki lasera. U pacjenta, który zostanie zakwalifikowany do zabiegu najpierw wykonuje się próbę laserową. Jeśli przebiegnie ona pomyślnie, wówczas przystępuje się do przeprowadzenia właściwego zabiegu.

Sam zabieg polega na naświetlaniu wybranych partii skóry niewielką wiązką światła lasera, która pochłaniana jest przez melaninę zawartą w łodydze włosa. Uzyskane w ten sposób ciepło rozpraszane jest do sąsiadujących tkanek. W konsekwencji ciepło uszkadza mieszek włosowy i komórki biorące udział w procesie tworzenia nowego włosa. Zabieg, w zależności od wybranej partii ciała, może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.

Depilacja laserowa a zalecenia pozabiegowe

Po przeprowadzonym zabiegu na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia i obrzęk, które najczęściej ustępują w ciągu 2-3 dni. To jednak nie zmienia faktu, że skóra po depilacji wymaga odpowiedniego i delikatnego traktowania. Po zabiegu depilacji laserowej należy unikać:

  • gorących kąpieli;
  • stosowania preparatów złuszczających;
  • stosowania kosmetyków z zawartością alkoholu czy innych drażniących substancji, które mogłyby spotęgować podrażnienia;
  • korzystania z sauny czy basenu;
  • opalania i używania samoopalaczy.

Efekty depilacji laserowej

Trzeba podkreślić, że zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, ponieważ włosy nie rosną jednocześnie. Niektóre znajdują się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera, pozostałe natomiast są w fazie uśpienia. Ich mieszki mają zbyt mało melaniny, by mogły zareagować na laser. Kolejne zabiegi depilacji laserowej powtarza się w odstępach od 4 do 8 tygodni. Konkretny czas uzależniony jest właśnie od cyklu wzrostu włosa i tempa wypadania owłosienia. Zabiegi wykonuje się do czasu uzyskania spodziewanego efektu, co następuje po 4-6 sesjach.

W przypadku zabiegu, jakim jest depilacja laserowa, zarówno karnacja, jak i kolor włosów mają ogromny wpływ na jego skuteczność. Laser oddziałuje na melaninę, dlatego najlepsze efekty zabieg ten przynosi osobom o jasnej karnacji i ciemnych włosach, ponieważ w tym wypadku laser doskonale oddziałuje na włosy bez szkody dla skóry. U osób z ciemną karnacją wiązka światła dociera również do melaniny w skórze, natomiast u osób z jasnymi włosami problemem jest niewielka ilość melaniny, co niekorzystnie wpływa na skuteczność depilacji. To jednak nie oznacza, że w dwóch ostatnich przypadkach depilacja nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przynosi, jednak trzeba nieco dłużej na nie poczekać.

Jeśli chcesz pozbyć się niechcianego owłosienia i uczynić swoją skórę gładką, miękką i jedwabistą – nie zastanawiaj się dłużej, tylko już dziś zdecyduj się na zabieg depilacji laserowej!

Mój koszyk
Wishlist 0
Continue Shopping