Zaznacz stronę

Prawdopodobnie każdy zgodzi się z tym, że utrata włosów, która powoduje łysienie nigdy nie należy do przyjemnych sytuacji. Niestety współcześnie wiele osób musi się z tym zmagać, a stając w obliczu takiego problemu warto zainteresować się z czego on wynika, co powoduje łysienie i jak można sobie z tym poradzić. W naszym wpisie chcemy przedstawić informację na temat łysienia androgenowego, które jest obecnie najczęstszą przyczyną wypadania włosów. Jeśli zmagacie się z problemem wypadania włosów zachęcamy do tego, by przeczytać poniższy wpis, z którego dowiecie się więcej o tym co może być czynnikiem powodującym łysienie androgenowe, jak sie objawia i jak sobie z nim poradzić.

Łysienie androgenowe – czym się charakteryzuje?

Temat należy zacząć od najważniejszych kwestii, a mianowicie krótkiej charakterystyki. Dlatego zaczynamy od tego czym w ogóle jest łysienie androgenowe. Inaczej określane mianem łysienia typu męskiego, zalicza się medycznie do choroby skóry głowy z obszaru dermatoz. Powoduje ona zmianę w funkcjonowaniu mieszków włosowych, co dalej wpływa na wypadanie włosów. Łysienie androgenowe określane jest, także męskim ze względu na to, że proces wynika z działania męskich hormonów płciowych. Co jednak istotne mimo udziału androgenów powodujących łysienie nie jest to problemem wypadania włosów dotyczący wyłącznie mężczyzn. Łysienie tego typu dotyczy również kobiet, o czym znajdzie się więcej informacji poniżej.

Łysienie androgenowe najczęstszą przyczyną wypadania włosów

Tak jak zostało już wskazane łysienie androgenowe jest obecnie określane jako główna przyczyna wypadania włosów. Przyczyny łysienia androgenowego upatrywane są w złej reakcji organizmu na męski hormon płciowy – testosteron a dokładniej DHT – dihydrotestosteron, który powstaje w wyniku działania enzymu – 5-alfa-reduktazy. Proces łysienia jest tutaj wynikiem działania tego hormonu, który bezpośrednio wpływa na receptory znajdujące się w mieszkach włosowych. Receptor ten wiąże się z nadwrażliwością mieszków włosowych i sprawia, że dochodzi do ich osłabienia, zmniejszenia i dalej do zaniku. Ten typ łysienia sprawia, że pojawia sie problem ukrwienia skóry głowy, włosy stają się słabsze, zmniejsza się ich objętość i wypadają.

lysienie androgenowe laguel3 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Łysienie androgenowe i genetyczne przyczyny łysienia

W tym miejscu warto zauważyć, że nadmierne wypadanie włosów wynikać może również z przypadłości uwarunkowanej genetycznie. Objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się właśnie ze względu na genetyczne predyspozycje. Jeśli, szczególnie w linii męskiej, występowało takie łysienie to można się spodziewać, że w przypadku owłosionej skóry głowy u kolejnych męskich pokoleń również ten problem może wystąpić. Wzrost włosów jest w tym przypadku słabszy, a do pogłębienia problemu mogą również przyczynić się napięcia mięśni w obrębie skóry głowy.

Objawy łysienia u mężczyzn – kiedy rozpoznać łysienie androgenowe?

Chcąc omówić cechy łysienia androgenowego zdecydujemy się na podział tego problemu na mężczyzn i kobiety. W zależności od rodzaju wypadania włosów można mówić o rożnych charakterystycznych objawach nadmiernej utraty włosów. U mężczyzn pierwsze objawy łysienia pojawić się mogą już w okresie dojrzewania. Będzie to związane z tym, że faza wzrostu włosa nie jest prawidłowa, a linia włosów przy skroniach cofa się w stronę czubka głowy. Wypadanie włosów powodujące łysienie zaczyna się więc od skroni w okolicy czołowej, a kończy na utracie włosów z czubka głowy w części ciemieniowej i potylicznej. Objawy najczęściej będą postępować z wiekiem. Stopień łysienia androgenowego określa się w skali składającej się z 7 stopni.

lysienie androgenowe laguel2 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Mówiąc o tym jaka jest przyczyna utraty włosów u mężczyzn warto zauważyć charakterystyczną korelację. Gdy przyczyną nadmiernego wypadania owłosienia jest DHT to bardzo często jest to także związane z tym, że u mężczyzny występuje przerost gruczołu krokowego oraz rośnie także ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Przyczyny łysienia androgenowego u kobiet

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku kobiet łysienie androgenowe również może mieć miejsce. Jednak mimo tego, że tutaj również możemy mówić o miniaturyzacji mieszków włosowych to jednak obraz kliniczny jest inny niż u mężczyzn. W tym przypadku kobiecego łysienia androgenowego opiera się ono również na predyspozycjach genetycznych, jednak stopień łysienia androgenowego może być inny i pojawia się ono w określonych momentach życia. Łysienie androgenowe występuje w czasie menopauzy, albo bezpośrednio po niej. Związane jest to z tym, że spada poziom estrogenów. Łysienie typu androgenowego może być również związane z tym ze schorzeniami, które mają podłoże hormonalne jak między innymi zespół policystycznych jajników czy przy rozwoju guzów nadnerczy i jajników.

W przypadku mężczyzn proces łysienia wygląda inaczej niż u kobiet, gdzie też łysienie ma swoją charakterystyczną formę i określoną skalę. W związku z tym, że też przyczyną łysienia są hormony początkowo zaczyna się delikatne cofanie linii włosów, dzieje się do na skroniach w formie zakoli. Zdrowe włosy zaczynają się osłabiać i stają się rzadsze, z czasem zaczyna być ich mniej i dochodzi do tego, że są przerzedzone także na czubku głowy. Włosy zaczynają wypadać w taki sposób, że tworzy się wyraźny przedział na środku głowy. W miarę upływu czasu ten przedziałek się powiększa i ten typ łysienia występuje w końcu na całym czubku głowy.

lysienie androgenowe laguel4 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zabiegów: https://www.laguel.pl/zabiegi

Jak wygląda diagnostyka – objawy łysienia androgenowego

Znając już ogólnie jakie mogą być cechy charakterystyczne dla takiego łysienia będzie można postarać się o rozpoznanie łysienia androgenowego. Warto podkreślić, że taka diagnostyka nie powinna stanowić szczególnego problemu ponieważ wypadanie włosów zarówno ma charakterystyczne formy jak i też konkretne objawy, dlatego można liczyć na szybkie rozpoznanie. Jeśli pojawiają się objawy, które zostały wspominane wyżej można udać się do specjalisty, który dokona dokładnego wywiadu, zbada okoliczności, przeprowadzi badanie i oceni ewentualne genetyczne podłoże łysienia.

Badanie wykonywane z pomocą trichoskopu pozwala ocenić budowę mieszków włosowych, cebulek i tym samym łatwiejsze będzie ocenienie jaka jest kondycja skóry głowy. W trakcie diagnostyki wykonuje się także test pociągania, który ocenia jaka ilość włosów wypada przy pociąganiu kosmyków w określonych miejscach.

W związku z tym, że mamy pewne pojęcie o cechach charakteryzujących łysienie androgenowe można mówić o tym, że diagnoza powinna być sprawnie postawiona, choć ostatecznie można także wykonać biopsję skóry głowy, by ją potwierdzić. Pozwala dokładnie określić przyczyny wypadania włosów i ostatecznie postawić diagnozę. Występowanie łysienia androgenowego będzie skłaniało do wdrożenia odpowiednich metod leczenia.

lysienie androgenowe laguel5 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Leczenie farmakologiczne – jakie rozwiązania są wprowadzane?

Androgeniczne wypadanie włosów może być leczone różnymi metodami. Czasami proces łysienia ciągnie się latami i dopiero po czasu dąży się do wprowadzenia metod pobudzających wzrost włosów. Jednak w pierwszej kolejności trzeba o działania powstrzymujące wypadanie włosów i dlatego najlepiej, gdy działania podejmuje się, gdy są pierwsze objawy łysienia. Gdy włosy nadmiernie wypadają można wprowadzić leczeniu łysienia androgenowego. Zahamowanie wypadania włosów będzie można osiągnąć wprowadzając leczenie farmakologiczne. Ono również przybierać może różne formy.

Środki stosowane miejscowo przy leczeniu łysienia androgenowego

Jeśli proces łysienia się rozwija pielęgnacja włosów może być wzmocniona o środki stosowane miejscowo. Substancja czynna to minoksydyl, który poszerza naczynia krwionośne i tym samym poprawia dopływ substancji odżywczych do mieszków włosowych i tym samym następuje zwiększenie intensywności wzrostu włosa, co sprawia, że można liczyć na to, że proces leczenia łysienia przyniesie efekty. To metoda, która stymuluje wzrost włosów.

lysienie androgenowe laguel6 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Sprawdź zabieg HydraFacial w La Guel – hydro-oczyszczanie skóry.

Wśród metod leczenia łysienia znajdują się również leki stosowane doustnie. Takie leczenie może być jednak wprowadzone wyłącznie u mężczyzn. Te środki hamują wypadanie włosów, co w przypadku męskiego wypadania włosów będzie związane z podaniem środków, które zmniejszają produkcję hormonu DHT

Wypadanie włosów wywołane problemami androgenowymi to rzecz jasna poważny problem, natomiast leczenie farmakologiczne nie rozwiąże problemu na stałe. W przypadku większości łysienie androgenowe wraca jeśli leczenie farmakologiczne zostanie wyłączone.

Metody zabiegowe stosowane w leczeniu łysienia androgenowego

Poza leczeniem farmakologicznym można także stosować inne metody leczenia, które mają formę zabiegową. W tym przypadku wykorzystać można mezoterapię igłową i mikroigłową, gdzie stymulację skóry głowy osoczem może przynieść pozytywne efekty. Poza tym przeszczep włosów to kolejna metoda jaka może być wykorzystywana do leczenia tego problemu. Stosowanie metody hamującej wypadanie włosów ostatecznie nie rozwiązuje jednak samego problemu związanego z wypadaniem włosów.

lysienie androgenowe laguel7 300x216 Łysienie androgenowe   czym jest, jak się objawia i jak sobie z nim radzić?

Z drugiej strony samo wypadanie włosów nie niesie za sobą żadnych dodatkowych konsekwencji dla pacjenta, dlatego jeśli komuś nie będzie przeszkadzać wypadanie włosów nie musi podejmować leczenia.

Mój koszyk
Wishlist 0
Continue Shopping